Drzewiej uprawianie modelarstwa stanowiło wyłącznie pasję. Hobby dość powszechne – zwłaszcza w czasach, gdy komputery były traktowane jak maszyny do pisania i kalkulatory, a o aplikacjach mobilnych nie słyszał nikt. Obecnie modelarstwo będące wciąż pasją, coraz częściej staje się sportem. Rywalizacja stricte manualna spotyka się tu z wykrzesaniem wyobraźni oraz kreatywności. W tymże sporcie liczy się przede wszystkim precyzja oraz technika. Cechy te uwarunkowane są rodzajem modelarstwa jaki uprawiamy. A rodzajów tych jak się okazuje, jest od przysłowiowego groma…
Plany i projekty
Podstawowym rodzajem modelarstwa jest modelarstwo redukcyjne. Zgodnie z definicją polega ono na wiernym odtwarzaniu rzeczywistości na podstawie obserwacji otoczenia, obiektów oraz sytuacji. Rzecz jasna – w klasycznej formie modelarstwa możemy stosować plany oraz projekty – nawet te fabryczne, ale dla zaangażowanych pasjonatów jest to kolokwialne pójście na łatwiznę. Modelarstwo redukcyjne bazuje na rozbudowywaniu wyobraźni. Tu wiedza merytoryczna ma ogromne znaczenie, ale jeszcze większe ma wrażliwość twórcy, która pozostaje ściśle związana z jego emocjami, co jest poniekąd formułą artystyczną. Do głównych wariantów modelarstwa redukcyjnego zaliczamy :
– modelarstwo kartonowe (głównym budulcem jest karton, brystol, tektura i pochodne papierowe)
– modelarstwo zapałczane (głównym materiałem są zapałki, patyczki od szaszłyków, niewielkie listewki oraz wykałaczki)
– modelarstwo plastikowe (stosunkowo nowa forma modelarstwa w której stosuje się tworzywa sztuczne pochodzące z własnego odlewu, bądź innego rodzaju przetwórstwa – np. druku 3D)
Mikromodelarstwo
Dodatkową formą modelarstwa jest poboczna modelarstwa redukcyjnego, czyli mikromodelarstwo. Tego typu forma jest stosunkowym uproszczeniem ze względu na stosowaną skalę (1500:1 dla statków i okrętów). Mikromodelarstwo zalecane jest ekspertom ze względu na dynamiczny proces tworzenia oraz niewielką ilość elementów. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku godzinach pracy. Ciekawostkę stanowi fakt, że czołowym popularyzatorem mikromodelarstwa okrętowego w Polsce był Stanisław Katzer.
Inny podział modelarstwa dotyczy tematyki w jakiej poruszają się poszczególne projekty. W związku z takim podziałem możemy wyróżnić m.in. modelarstwo kolejowe, samochodowe, kosmiczne, lotnicze, wspomniane już – okrętowe, a nawet modelarstwo rakietowe. Do nieco bardziej niszowych rodzajów modelarstwa zaliczamy modelarstwo kołowe oraz figurkowe.
Przy współpracy z hobby-model.pl