Styl niemiecki o nazwie biedermeier pochodzi od nazwiska tamtejszego satyryka z czasów epoki romantyzmu. Komediowe dzieła stały się wówczas twórczością mieszczan dla mieszczan, więc przez wyższe warstwy społeczne określane były mianem ciasnoty umysłowej. Na kanwie satyry wprowadzonej przez twórczość niemieckiego artysty wykreował się styl architektoniczny wnętrz, który trwale zagościł w kanonie estetyki konwencjonalnej. Styl zwany biedermeier stosowany jest we wnętrzach po dziś. Jakie są jego cechy charakterystyczne?
Wpływ na teraźniejszość
Można zaryzykować tezę, iż tytułowy styl walnie przyczynił się do pewnych elementów stylów współczesnych – zwłaszcza skandynawskiego, bowiem jego cechą szczególną jest minimalizm. Ten zaczyna się od wyposażenia, ponieważ niemiecki styl bazował na dużych i prostych formach, zaś meble oraz zestaw wypoczynkowy miał być przede wszystkim komfortowy i funkcjonalny. Proste kształty oraz tradycyjne formy mebli wyznaczyły pierwszy w historii nurt bazujący na minimalizmie. W konsekwencji zyskały popularność pośród średnich oraz niskich stanów społeczeństwa. O cechy szczególne owego stylu zapytaliśmy historyka – Kazimierza Pirenejskiego :
„Biedermeier jeśli chodzi o rys historyczny uznawany jest za ostatnią fazę klasycyzmu, który przecież w Niemczach odgrywał rolę kluczową. W związku z etapem przejściowym trudno zatem określić ów styl jako skrystalizowany sposób projektowania – zdecydowanie bardziej trafnym określeniem jest zbiór tendencji. Tytułowy styl jest także odpowiedzią na zapotrzebowanie nowoczesnej klasy średniej rodzącej się na przestrzeni wieku XIX. Wówczas nasilała się za naszą zachodnią granicą urbanizacja oraz industrializacja. Dzięki owemu postępowi dekoracje w stylu biedermeier zaczęły nabierać powściągliwej formy, a przy tym czerpały geometrię bryły, czystą linię oraz klarowność podziałów…”
Ważna rola obrazów
W schyłkowym etapie klasycyzmu sfera dekoracji ściennych pozostawała nader surowa i minimalistyczna. Duży wybór dekoracji dostępny na stronie artpasaz.pl. Opierała się ona przede wszystkim na stosowaniu obrazów, choć często spotykano w salonach także fotografie. Obraz w aspekcie dekoracyjnym odgrywał rolę kluczową, natomiast w późniejszych latach na kanwie licznych nawiązań do romantyzmu dekoracje wyzbyły się prostej linii, a na ścianach zaczęły gościć motywy kwiatowe, bądź pasy. Historycy odnotowują, iż na ziemiach wschodnich obserwowano także tapety – ponoć pierwsze w użyciu.
Choć styl biedermeier zrodził się w Austrii oraz Niemczech, to z czasem zawędrował również do naszego kraju. W rodzimym nurcie stał się jeszcze bardziej powściągliwy, a stosowano go przede wszystkim pod strzechą szlacheckich dworów. Wielu historyków sztuki oraz architektów uznaje styl panujący za czasów Księstwa Warszawskiego jako nieświadomą odpowiedź na niemieckie gusta późnej epoki romantyzmu.